Дослідження EWL: Мігранти з України залишаться в Польщі на Різдво. Коли вони святкуватимуть?

Для більшості людей, які живуть у Польщі, Різдво ототожнюється з різноманітними емоціями: це радість, хвилювання чи роздуми. Це також пік різдвяних покупок та зустрічей із близькими. Сьогодні в Польщі проживає близько 1,5 мільйона трудових мігрантів. Соціологічне дослідження, проведене EWL S.A. із Центром східноєвропейських студій Варшавського університету, показало, що переважна більшість з них залишиться в Польщі у різдвяно-новорічний період. Як і з яким настроєм проводитимуть час іноземці, передусім українці, працевлаштовані в Польщі, коли поляки традиційно святкуватимуть за різдвяними столами?

Коли святкуватимуть Різдво та Новий рік трудові мігранти в Польщі?

Згідно з дослідженням, проведеним у грудні серед 1350 працевлаштованих у Польщі мігрантів передусім з України, переважна більшість (84,5%) цьогоріч залишиться в Польщі під час різдвяно-новорічних свят. Мова йде як про західне Різдво в грудні, так і про свята, що відзначаються за юліанським календарем у січні. На батьківщину збирається поїхати менше 9% опитаних.

Майже 2/3 трудових мігрантів з України (а також з Білорусі, Грузії, Молдови і Росії) заявляють, що святкують Різдво як у грудні, так і в січні. Лише в січні різдвяні свята відзначає кожен п’ятий респондент, а лише в грудні — кожен двадцятий. Тільки 12,6% заявляють, що не святкують Різдво.

Причини залишитися в Польщі

Для іноземців найближчі різдвяні свята можуть виявитися дуже складним часом — адже для 2/3 респондентів це будуть перші такі свята, проведені в Польщі, далеко від своїх сімей. Згідно з дослідженням, основна причина залишитися в Польщі — фінансова. Майже 48% хочуть скористатися можливістю працювати протягом свят за відповідно вищу зарплатню, водночас кожен сьомий вказав, що в Польщі його тримає обмеження у зв’язку з пандемією коронавірусу (16,5%), також побоювання необхідності нового карантину (13,8%) чи страх за здоров’я та життя своїх близьких (8,3%). У той же час, як визнає кожен десятий респондент, у нього немає причин їхати на батьківщину в цей період.

Як іноземці проведуть грудневий святковий час у Польщі?

Коли більшість поляків сяде до вечері у Святвечір, третина іноземних трудових мігрантів розмовлятиме зі своїми рідними переважно за допомогою телефону або інтернет-комунікаторів (30,5%), використає цей час для відпочинку (30,1%) або, якщо буде така можливість, працюватиме (25,9%).

Інші респонденти прогнозують, що під час різдвяних свят за григоріанським календарем дивитимуться фільми (22,2%) або зустрінуться зі своїми знайомими — як зі співвітчизниками, так і з мігрантами з третіх країн (18,6%), а 7,4% проведе свята в товаристві польських друзів. Популярним способом провести час буде прогулянка (18,1%), подібна кількість людей також сяде за святковий стіл. Кожен десятий використає цей час для подорожей Польщею (9,7%), і лише 7,4% підуть до церкви чи костелу. Що важливо: кожен п’ятий респондент ще не має конкретних планів на святковий період, а близько 6% усіх респондентів знають, що проведуть цей час наодинці.

Радісний і водночас сумний святковий період

Період грудневих свят для трудових мігрантів у Польщі — це час неоднозначних емоцій. І попри те, що ці свята для них будуть безумовно іншими ніж знайоме їм святкування вдома, домінуючими почуттями більше половини опитаних є радість (55,6%). Однак для багатьох це також час смутку (10,6%), туги (16,3%) і тривоги (8,3%). Водночас кожен четвертий трудовий іммігрант (27,6%) має дуже прагматичний підхід до різдвяного періоду, зосереджується на меті свого візиту до Польщі та не відчуває емоцій у зв’язку зі святковим часом.

Святкові витрати трудових мігрантів

По-іншому в святковий час — у порівнянні з поляками — ведуть себе мігранти і в фінансовому плані. Для них святкування буде досить скромним, оскільки майже кожен п’ятий не витратить на підготовку до нього більше 100 злотих (770 грн.). Подібна кількість опитаних, 19,8% заявляють, що витратять на це до 200 злотих (1540 грн.), а 21,7% не планують жодних витрат на різдвяні свята. Майже 2/5 (39%) не очікують жодного подарунка, а 29,3% опитаних передбачають, що отримають різдвяний презент.

Побажання здоров’я, сповнення мрій та добробуту

Побажання безумовно єднають усіх у цей час. За останній рік особливо важливими стали побажання міцного здоров’я — і саме цього хочуть зичити 77,1% іноземних працівників. Здійснення мрій — на другому місці (37%), за ним ідуть побажання добробуту, миру на батьківщині (близько 36%) та щастя (33,1%). У свою чергу, 28% опитаних хотіли б бути ближче до своїх рідних та знайомих людей.

Бути якомога ближче до трудових мігрантів

«Мета цього дослідження — зрозуміти потреби працівників-іноземців, котрі довірили нам працевлаштування в Польщі та котрі підтримували розвиток польської економіки впродовж багатьох років. Це особливо важливо в складний період пандемії коронавірусу, коли більшість із них святкуватимуть Різдво далеко від дому. Обумовлені пандемією обмеження хвилюють поляків, але вони удвічі важчі для іноземців, які працюють з нами, оскільки мігранти знаходяться далеко від своїх сімей. Ми звертаємося до всіх роботодавців, які працевлаштовують іноземців — пам’ятайте про тих, для кого ці свята означатимуть розлуку з рідними», — наголошує Анджей Коркус, голова EWL S.A.

Дослідження було проведено EWL S.A. та Центром східноєвропейських студій Варшавського університету 10–14 грудня 2020 року методом CAWI (англ. Computer Assisted Web Interview — комп’ютерна система опитування в мережі). В опитуванні взяли участь 1350 іноземців, працевлаштованих у Польщі, переважно з України, а також з Білорусі, Грузії, Молдови та Росії.

Завантажити прес-реліз PDF

Популярні новини